Search

Обрати мовуХресна дорога – шлях до очищення душ

Хресна дорога – шлях до очищення душ

Завершується період Великого посту, який передує великому християнському святу – світлому Воскресінню Христовому – Великодню. В ці дні проходить своєрідне очищення не тільки тіла, адже християни утримуються від вживання спиртних напоїв, намагаються харчуватися пісними стравами. Проходить очищення душі, саме в цей період віруючі прилучаються до Святої Сповіді та Святого Причастя. Є час замислитись над прожитим періодом, згадати свої минулі вчинки, як праведні так і помилкові. І саме роздуми про Хресну дорогу – дорогу, якою пройшов Ісус Христос в останні години свого земного життя, примушують проаналізувати свій прожитий рік, зробити висновки на майбутнє.

Ось вже декілька років поспіль викладачі та студенти Заліщицького агроколеджу ім.Є.Храпливого готують та проводять дійство – «Хресну дорогу», до якої прилучають не тільки колектив свого навчального закладу, але й парафіян. Цьогоріч таке дійство проводилося і в церкві Покрови Пресвятої Богородиці м.Заліщики.

Засобами художнього читання, піснеспівами, з використанням мультимедійних зображень, учасники дійства переносять присутніх в трагічні події двотисячолітньої давності, коли вершилась жертовність в ім'я майбутнього людства. Стація за стацією проходять перед нами епізоди невимовних нелюдських страждань Сина Божого. Важко повірити в те, що витерпіла ця Боголюдина, несучи на собі важкий тягар хреста, на якому згодом був розіп'ятий.

Хресна дорога, пройдена Ісусом – це шлях очищення душі кожного християнина, в ім'я якого здійснив свій жертовний вчинок Христос. Кожна подія, яка відбувалась на цьому стражденному шляху вчить нас, кожна стація формулює перед нами завдання і вказує, як ми повинні діяти і чинити в житті. Вже з перших уроків, які ми виносимо з Хресної дороги, є необхідність говорити правду, любити людей, не боятись бути предметом чийогось осуду. Ісус, будучи засудженим на смерть, бере на себе важкий хрест. Кожен з нас в житті несе свій хрест, виконує певні обов'язки. Будь-які з них ми повинні приймати не нарікаючи. І завжди пам'ятати про хрест Ісуса. А він не раз падає під вагою непосильної ноші. Важкий його хрест – це уособлення багатьох людських гріхів. Невірність, гординя, недбальство, лінь – саме через ці людські вади змушений був падати Спаситель, взявши на себе тягар людських гріхів. І чи не повторюється це сьогодні, коли розповсюдженими явищами стають розпука, зневіра, пияцтво, наркоманія, розпуста, і як мало є тих, які простягають руку допомоги, любові і милосердя. І як багато тих, хто намагається використати людські слабкості для власного збагачення.

Згадуючи Хресну дорогу, ми визнаємо, що ніхто з матерів не зазнав стільки страждань, як матір Ісуса. І сьогодні є немало матерів, які несуть свій важкий життєвий хрест, адже багато з них змушені виховувати дітей-інвалідів чи є матерями синів і дочок з шкідливими звичками пияцтва чи наркоманії. Багато матерів втрачають своїх дітей в молодому віці, багато їх синів і дочок змушені полишати рідну домівку і подаватися на чужину, часто не подаючи про себе звісток.

Багато матерів проявляють жертовність. Хресна дорога вчить нас цієї жертовності. Приклад Симеона Киринейського вчить допомагати ближнім у подоланні труднощів життя. Приклад Вероніки вчить не лицемірства, а любові до людей.

На своїй Хресній дорозі Ісус зустрів жінок, що, співчуваючи йому, плакали. В світі немало людей, які потребують любові, співчуття, можливо інколи просто усмішки і доброго слова, моральної підтримки, розради. І тому Ісус вчить співчувати ближнім.

Несправедливе засудження Ісуса доводить, що в світі є ще багато несправедливості, лжесвідчень, неправдивих слів та дій. Тому потрібно цінувати чистоту та йти дорогою істинною.

Найстрашніші епізоди Хресної дороги – це розп'яття Ісуса на хресті. В ході дійства були показані кадри фільму «Страсті Христові», реалістичність якого визнана Папою. З болем сприймаються забиті цвяхи в тіло Христа. Та ми повинні пам'ятати, що кожен забитий цвях – це наслідок тих страшних гріхів, які скоює кожен з нас. Інколи потрібно навчитись сприймати біль, терпіння, приниження, щоб не чинити гріхів.

…Крок за кроком, стація за стацією віруючі переживають шлях Хресної дороги, якою пройшов Ісус Христос. Згадати цей шлях, проаналізувати своє життя, знайти стежину до Бога допомагає програма, яку підготували викладачі та студенти Заліщицького агроколеджу. Активними організаторами її стали Л.Й.Сопівник і Н.В.Ємчук, підготувавши змістову частину. А ще разом з Л.А.Атаманчук і С.Я.Тарасевич склали вокальний квартет, який досить професійно супроводжував проведення дійства. Протягом його звучав голос талановитої основної ведучої Валентини Витрикуш, яку підтримали студенти і студентки коледжу. Весь трагізм Хресної дороги особливо підкреслило звучання скрипки сестри Христини під акомпанемент Лесі Гринишин. Скрипка плакала, проникала в душу, примушувала ще і ще раз переживати останні трагічні хвилини земного життя Сина Божого. Допомагали у проведенні заходу Наталія Гнатяк та Олег Мартинчук.

У фіналі відтвореної Хресної дороги звучить життєстверджуюча пісня «Хай буде воля Твоя!», яка підкреслює віру у всеперемагаючу силу добра, в ім'я якого пожертвував себе Син Божий. Та вже скоро ми будемо святкувати велике світле свято – Великдень і добро обов'язково восторжествує.

Юрій Війтик– викладач коледжу

світлини автора

: